Ospa wietrzna nie zawsze jest lekkÄ… chorobÄ…. W jej przebiegu mogÄ… wystÄ…pić powikÅ‚ania bakteryjne, neurologiczne, kardiologiczne, ze strony ukÅ‚adu oddechowego. Wczesne przebycie ospy wietrznej zwiÄ™ksza ryzyko wystÄ…pienia póÅ‚paÅ›ca. Zakaźność dla otoczenia jest bardzo wysoka. W kontaktach domowych, Å›rodowiskach zamkniÄ™tych siÄ™ga do 80%. Szczepionka przeciw ospie wietrznej jest szczepionkÄ… żywÄ…. Zarejestrowana jest dla dzieci, które ukoÅ„czyÅ‚y 9. miesiÄ…c życia, ale lepiej szczepić po ukoÅ„czeniu 1. roku życia. Bez wzglÄ™du na wiek osoby szczepionej, należy podać 2 dawki szczepionki w odstÄ™pie minimum 6 tygodni. U dzieci, które (wedÅ‚ug „starego” schematu szczepienia) otrzymaÅ‚y jednÄ… dawkÄ™, należy podać drugÄ…, kiedy to tylko jest możliwe. Warto wiedzieć, że szczepionka może być podana profilaktycznie po kontakcie z ospÄ… wietrznÄ… – najpóźniej do 72 godzin od kontaktu. Zgodnie z Programem SzczepieÅ„ Ochronnych dzieci przebywajÄ…ce w żłobkach, klubach malucha i innych placówkach opiekuÅ„czych przeciwko ospie wietrznej sÄ… szczepione bezpÅ‚atnie. Szczepionka jest skuteczna i bezpieczna.
Niepożądane odczyny poszczepienne wystÄ™pujÄ… rzadko i obejmujÄ…: obrzÄ™k i zaczerwienie w miejscu podania szczepionki, ból, stan podgorÄ…czkowy lub gorÄ…czkÄ™, rozdrażnienie, brak Å‚aknienia, zmÄ™czenie, ból stawów, gÅ‚owy, mięśni. Sporadycznie mogÄ… wystÄ…pić na skórze pojedyncze grudki lub pÄ™cherzyki.
Przeciwwskazaniem do szczepienia są poważne niedobory odporności, leczenie immunosupresyjne, choroba infekcyjna przebiegająca z gorączką lub bez.